Crazy Electro
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Crazy Electro

Welcome
 
HomeGalleryLatest imagesTražiRegistracijaLogin

 

 Računar sam traži greške u hardveru

Go down 
AutorPoruka
Admin
Admin
Admin
Admin


Broj komentara : 116
Join date : 2008-08-21
Age : 31
Mjesto : Crazy Electro forum

Računar sam traži greške u hardveru Empty
KomentarNaslov komentara: Računar sam traži greške u hardveru   Računar sam traži greške u hardveru Icon_minitimeFri Aug 22, 2008 3:40 pm

edan od načina otkivanja nestabilnosti rada računara je i praćenje startnog procesa POST (Power On Self Test - samoispitivanje po uključenju napajanja).

Različite lokacije

vaki put kada upalite računar on testira ugrađeni hardver, nudeći vam informacije o mogućim greškama zvučnim signalima ili putem poruka na ekranu.

Način prikaza grešaka razlikuje se od proizvođača do proizvođača te dodatne informacije potražite na njihovim web-stranicama.

U suštini POST započinje rad slanjem električnog signala do CPU-a (centralna porcesorska jedinica). CPU prvo provjerava sebe i POST program čitanjem koda koji se nalazi na raznim lokacijama i upoređivanjem s identičnim zapisima koji su smješteni u čipu BIOS-a.

Nakon toga on šalje signale do preostalih komponenti u računaru kako bi utvrdio da sve funkcionira kako treba. Pored toga, obavlja se kontrola i sistemskog sata koji je odgovoran za reguliranje brzine signala kako bi se sve operacije PC-ja odvijale sihronizirano i na predviđeni način.

Zvučni signal

Nakon obavljenog POST testa pratite obavještenja na ekranu (ukoliko nemate prikaz na ekranu osluškujte zvučne signale). Nakon testiranja svake komponente računar će prikazati kratku potvrdu o kojem tipu hardvera se radi te da li je našao grešku ili ne. Ako se računar smrzne prilikom testa određene komponente, znate gdje je greška.

Izvor problema

Pojedine poruke o greškama jasno indiciraju izvor problema, poput Fixed disk failure ili CMOS battery failed.

Mnoge poruke su, međutim, manje razumljive. Zbog brzine testa poruke bukvalno prelete preko ekrana. Da bi imali statičan prikaz pritisnite tipku Pause ili Break na tastatur
Na vrh Go down
https://crazyelectro.bosnianforum.com
 
Računar sam traži greške u hardveru
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Crazy Electro :: Techno :: Hi-Tec-
Idi na: